O projekcie

 

Wszystko zaczęło się od Dziecięcych Ogrodów Muzycznych w roku 2006 – Roku Mozarta, kiedy to w pakiecie wraz z innymi filmami z Telewizji austriackiej otrzymaliśmy film dokumentalny o Mozarcie, adresowany do dzieci. W kolejnych latach pokazywaliśmy: musical filmowy dla dzieci „Królowa śniegu”, dziecięcą wersję baletu „Dziadek do orzechów”, „Piotrusia i wilka” – Prokofiewa – laureata Oskara z muzyką wykonywaną „na żywo” przez orkiestrę symfoniczną.  „Symfollies” – seria animowanych (4’30’’) filmików z przygodami rodzinki kwartetu smyczkowego do „hitów” muzyki klasycznej, wykonywanych „na żywo” przez kwartet smyczkowy z fortepianem. Opery animowane 30′: Czarodziejski flet, Cyrulik Sewilski, Carmen, Turandot – produkcja BBC. Produkowaliśmy także własne programy. Z okazji  Roku Chopinowskiego powstał 2-częściowy program o życiu i twórczości F. Chopina (cz I Dzieciństwo i młodość, cz II Sława i chwała)  z fragmentami filmów i muzyką  Chopina, wykonywaną „na żywo”.  Dwuczęściową „Historię tańca – Cz I „Świat tańca, część II „Od baletu do Street Dance’u”, zrealizowaliśmy z Bożeną Kociołkowską b. prima baleriną i dyrektor szkoły baletowej, włącznie z akcją  „Zatańcz i Ty”, w której dzieci z wybranych szkół podstawowych Warszawy brały lekcje tańca, pisały wiersze o tańcu, malowały taniec. Finał akcji zorganizowany był na Agrykoli, a Ministerstwo Kultury wydało książeczkę z wierszami i rysunkami dzieci.

Nasze spotkania muzyczne zyskały rozgłos i sukces w dużej mierze dzięki atrakcyjnej edukacyjnej formie i atmosferze przyjaznej rodzinom.

Po 10 latach postanowiliśmy zmienić formułę wydarzeń dla dzieci i rodzin. Od jesieni 2016 roku realizowana jest seria spektakli pod nazwą Magiczne Ogrody Muzyczne, w których króluje muzyka oraz inne muzy: sztuki wizualne, teatr, literatura, architektura i film.

Dziecięce Ogrody Muzyczne w nowej odsłonie to wydarzenia dla dzieci w wieku 5-10 lat i ich rodziców. To nowa formuła wydarzenia artystycznego dla rodzin, w której łączymy idee artystyczne z edukacyjnymi, muzyczne z wizualnymi i teatralnymi. W każdym programie jest muzyka na żywo w wykonaniu znakomitych artystów. Za każdym razem chcemy też opowiedzieć  zróżnicowanymi i zrozumiałymi dla dzieci środkami o kulturze wybranego kraju. Magiczne Ogrody Muzyczne to artystyczne spotkania dzieci i rodziców wokół sztuki, w tym muzyki. To znakomity sposób na spędzanie czasu wolnego razem z dzieckiem, a dla wielu okazja do odświeżenia kontaktu ze sztuką i historią kultury, a także okazja do wspólnej zabawy.

Łączenie muzyki i teatru lub muzyki i sztuk wizualnych, albo wszystkich tych elementów potęguje przeżycie artystyczne, a dzieci są szczególnie na nie otwarte. Uczestniczenie w takich interdyscyplinarnych wydarzeniach to wielka wartość dla rozwoju wyobraźni i kreatywności dzieci.

Z tych też powodów Fundacja Ogrody Muzyczne  poza wielkim Festiwalem  oraz innymi projektami od ponad dziecięciu lat realizuje wydarzenia dla dzieci. Inicjatywa oprócz spektakli w Służewskim Domu Kultury trwa w czasie akcji „Lata w mieście” i „Zimy w mieście” we współpracy z Urzędem Miasta St. Warszawy i koordynatorami poszczególnych dzielnic stolicy.

 

Dziecięce Ogrody Muzyczne

Dziecięce Ogrody Muzyczne - 2016

realizacja: estinet.pl